7 הסודות לנשימה בריאה - שלחו אליי חינם - ללחוץ

סיסטיק פיברוזיס - סי.אף (CF)

 

סיסטיק פיברוזיס זו מחלה שפוגעת בשתי מערכות חשובות בגוף:

 

  • מערכת הנשימה - שבעזרתה שואפים אוויר פנימה ונושפים אותו החוצה. באוויר שאנחנו נושמים יש חמצן. החמצן חשוב מאוד לכל פעולות הגוף- למשל ללב ולמוח.

  • מערכת העיכול - שבעזרתה אנו קולטים אוכל ומפרקים אותו בתוך הגוף כדי להשאיר את הדברים הטובים בפנים ולהוציא את הדברים הפחות טובים החוצה. 

 

בחולי סי אף המערכות האלה נפגעות בגלל בעיה בהפרשת המלחים בגוף. בגלל הבעיה הזו, ההפרשות במערכת הנשימה ובמערכת העיכול נעשות צמיגות ולפעמים דביקות כמו מסטיק, וגורמות להפרעה בתפקוד של מערכת הנשימה ומערכת העיכול.

סיסטיק פיברוזיס זו מחלה שנולדים אתה- מחלה כרונית. זו לא מחלה מדבקת. המחלה עוברת מהורים לילדים. ילדים נולדים עם סי אף כי לשני ההורים שלהם יש גן שגורם למחלה. הגנים בגוף הם אלה המעבירים מהורים לילדים תכונות כמו צבע שיער, צבע עיניים, גובה, ולפעמים- גם מחלות. לכל אחד מההורים של ילד חולה יש גן אחד חולה וגן אחד תקין. בגלל שיש להם גן אחד תקין- הם בריאים. אבל ילדים שיש להם סי אף- נולדו עם שני גנים של סי אף ולכן הם חולים.

אי אפשר להידבק בסי אף- או שנולדים עם זה- או שלא!

ילד שיש לו סי אף הוא חולה, אבל יכול לחיות חיים רגילים אם יקפיד על טיפול קבוע בכל יום. 

בכל יום צריך לעשות:

אינהלציה

זה טיפול בעזרת מכשיר שהופך את התרופה לענן של אדים ומאפשר לנשום אותה ישר לריאות.

פיזיותרפיה

נועדה לעזור לנקז נוזלים מהריאות. הפיזיותרפיה זו סידרה של תרגילים מיוחדים שעוזרים לנשימה. בנוסף, צריך לעשות לפחות 3 פעמים בשבוע פעילות גופנית. אלו דברים חשובים מאוד, כי הם מעודדים את הלחה לצאת מהריאות, לפעמים זה גורם להרבה שיעולים, אבל אין מה לדאוג, כי זה לא מדבק וזה טוב שהלחה יוצאת החוצה. לכן, חשוב להתעמל ולעשות פיזיותרפיה גם כאשר לא מרגישים כל כך טוב.

אוכל

חשוב מאוד להקפיד על תזונה נכונה. אוכל לילדים עם סי אף צריך להיות עשיר בקלוריות, שומנים וחלבונים. אחרי שעושים פעילות גופנית צריך לאכול אוכל עם הרבה מלח. ילדים עם סי אף צריכים להקפיד מאוד לא לרדת במשקל. צריך גם לבלוע הרבה כדורים המכילים אנזימים, לפני כל ארוחה ובמהלכה, וגם ויטמינים. לכל אחד יש במעיים אנזימים שמפרקים את האוכל לחלקיקים קטנים כדי שהוא יוכל להתעכל בגוף. לילדים עם סי אף חסרים אנזימים, והאוכל לא מתעכל להם בגוף.  

אנטיביוטיקה

הרבה פעמים ילדים עם סי אף צריכים לקחת תרופה בשם אנטיביוטיקה. לפעמים צריך  להתאשפז בבית החולים כדי לקבל את האנטיביוטיקה ישר אל הוריד. לפעמים אפשר לעשות אותו הדבר בבית ואז זה יותר נעים. 

 

לחיות עם סי אף

לחיות עם סי אף זה לא קל- ואפילו ממש מעצבן לפעמים. כל הזמן צריך לעשות טיפולים ולקחת תרופות, ולפעמים זה פשוט נמאס!

צריך לזכור שכל הזמן רופאים מכל העולם עובדים ובודקים שיטות כדי למצוא תרופות וטיפולים טובים יותר במחלת הסי אף. עד אז- חייבים לעשות הכל כדי להרגיש טוב יותר ולשמור על עצמכם ועל בריאותכם במצב הטוב ביותר. חשוב מאוד להמשיך לקחת תרופות, לשמור על תזונה מתאימה ולעשות תרגילים. רק ככה אפשר להמשיך להרגיש טוב ורק ככה אפשר לעשות את מה שכל הילדים האחרים עושים!

 

הכתוב מבוסס על החוברת "סיפור אפשרי". החוברת נכתבה, עוצבה ונערכה על ידי איגוד ציסטיק פיברוזיס בישראל.

 

כיצד משפיעה הנגינה על אנשים הסובלים מסיסטיק פיברוזיס?

  • בזמן הנגינה נוצר שחרור מוגבר של הליחה. נמנעת היווצרות בצקת וגודש של דרכי הנשימה ויצירה עודפת של ריר.

דרכי הנשימה יהיו פתוחים והנשימה קלה. וכך לא ננשום יותר מהפה אלא רק מהאף.

  • נשימת הקצב מלמדת את הנגן לנשום רק מהאף.

כאשר אנו נושמים רק מהאף, אבק, אבקני פריחה, וירוסים וחיידקים אינם נכנסים אל מערכת הנשימה והאוויר עובר סינון באף, ומגיע לריאות נקי, בלחות הנכונה ובטמפרטורה המתאימה.

  • בגלל שחרור הליחה והנזלת, והשיפור ביכולת הנשימה מהאף, הסינוסים – אותם חללים שממוקמים בעצמות הפנים יהיו נקיים ויחזרו לתפקד - לנקות את האף, ללחלח את האוויר שעובר דרכו ולחמם או לקרר אותו לפי הצורך.

  • נגינת הקצב מאמנת את שריר הסרעפת מחזקת ויוצרת גמישות רבה בקרום המחבר את הסרעפת לריאות.

יכולת הסיבולת לב ריאה תעלה והשפעת המחלה תפחת.

שחרור הליחה ופתיחת מערכת הנשימה תעזור לתפקוד משופר ולאיכות חיים טובה יותר.

הילדים החולים במחלה ימצאו תחביב מועיל ומעניין ויוכלו ליהנות ולהרגיש שיפור אמתי בדימוי שלהם ובאורח חייהם.

וזאת ללא תרופות, ניתוחים או תופעות לוואי – רק נגינה.

 

7 הסודות לנשימה בריאה - שלחו אליי חינם - ללחוץ

 

בואו למפגש ניסיון ללא תשלום- ותראו.
להשתתפות בסדנה - "נשימה בריאה בכייף" - ללא תשלום

יש להשאיר - שם, אימייל, טלפון וללחוץ על הכפתור צור קשר - עכשיו.

 

 

 

 

 

"המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ רפואי

ואינו מחליף חוות דעת מקצועית. בכל שאלה יש להתייעץ עם רופא."

הודעתך נשלחה בהצלחה